Dr. Takáts Alajos
Több mint 6000 beteg ételintolerancia adatának értékelése MICROARRAY-alapú diagnosztikai vizsgálattal Magyarországon
Több mint 6000 beteg ételintolerancia adatának értékelése MICROARRAY-alapú diagnosztikai vizsgálattal Magyarországon
Bevezetés: Az élelmiszer-intolerancia előfordulása világszerte növekszik. A különböző élelmiszerek IgG szintjét 6049 betegen , 2011-2016 között határoztuk meg Magyarországon.
Célunk az volt, hogy megvizsgáljuk az élelmiszer-intolerancia tendenciáit a fent említett nagy esetszámú tanulmány alapján. Határozzuk meg a tíz leggyakoribb ételt, amelyek intoleranciát okoznak, és vizsgáljuk meg azokat az élelmiszereket, amelyek abszolút negatív eredményeket produkálnak a nők és a férfiak különböző korcsoportjaiban.
Eredmények: a leggyakoribb a tehéntej (63,6%), a búza (60,65%), a tojásfehérje (57,2%), a kóla dió (53,03 ), kazein (35,81%), élesztő (34,15%), kukorica (32,5%), juh tej (25,92%), árpa (25,72%), kecsketej (23,92%).
A 10. helyen férfiak körében a borsó, a nők esetében a kecsketej szerepelt. A búza mindkét nemben és mindegyik korcsoportban az első 6 között található. A top 10-ben mindkét nemben megtalálható a gliadin és a juh tej, de a fiatalabb korosztályt érinti. A tehéntej és a tojásfehérje-pozitivitás százalékos aránya egyértelműen csökken a mind a nőknél, mind a férfiaknál.
A búza pozititivitásának százalékos aránya nő az életkorral férfiaknál. Teljesen negatív minden beteg esetében (0 érték): bivalytej, tengeri keszeg, csalán, strucc, fogolyhús, spárga, tápióka. Összes nőben negatív ezen felül a fekete áfonya, kivi, faeper, ruccola, vizitorma. Férfiak esetén negatívnak bizonyult még a kacsakagyló, angolna, édesgyökér, kecskehús, borjúhús, vaddisznóhús, makadámdió.
Következtetések: Az élelmiszerintolerancia adataiból származó 6000 beteg adatai szerint a tehéntej, a búza és a tojásfehérje pozitívan fordul elő panaszos betegek 50-60% -ában, ami magyarázhatja a paleolitikus étrend népszerűségét és sikerességét e panaszok megszüntetése érdekében.